Ripple nedir?

Ripple, 2012 yılında Jed McCaleb ve Chris Larsen tarafından piyasaya sürülen bir teknolojidir. Bu teknolojinin amacı, hem dijital ödeme ağı hem de kripto para birimi olarak hareket etmektir.

Bankacılık ve finans sektöründe hızlı ve daha az masraflı bir ödeme sistemi kurmayı amaçlayan Ripple’ın kripto parası XRP, kullanıcılarına saniyeler içinde transfer imkânı sağlar.

Yaratıcılarının hedefine rağmen, Ripple dijital ödemesiyle daha ünlüdür. Ripple, eşler arası ve açık kaynaklı merkezi olmayan bir çerçeve üzerinde çalışır ve bu, her türlü formda sorunsuz ve verimli para transferi ve işlem yapılmasını sağlar.

Ripple altyapısı, bankalar için daha hızlı işlem sağlayacak ve büyük finansal kurumlar için uygun bir seçenek olabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ripple’ı benzersiz kılan, kullanıcıların sanal para birimlerini oluşturmasına izin veren RippleNet adlı platformudur.

Ripple’ın kripto para birimi XRP saniyede 1.500 işlem ve 4 saniyenin altında bir ödeme yapma potansiyeline sahip dijital varlıktır. Bununla birlikte, bir dijital varlık olarak XRP’nin kullanımı Bitcoin ve Ethereum’a nazaran sınırlıdır.

Sınırlı kullanım durumlarına rağmen, XRP diğer para birimleri arasında bir köprü görevi görür. Geleneksel para birimleri arasında ayrım yapmaz, bu da döviz alım satımını kolaylaştırır. Şaşırtıcı olan şey, kripto para birimi XRP’nin Ripple ağ protokolüne bağlı olmaması, yani finans kurumlarının Euro, Dolar veya Bitcoin transferi için XRP’ye ihtiyaç duymak zorunda olmayışıdır.

Ripple’ın avantajları nelerdir?

  • Ripple, hızlı ve ucuz işlem gücüne sahiptir.
  • Diğer kripto paralarda olması beklenen düzenlemelerin kapsamı dışındadır çünkü bankalarla iş birliği içinde çalışacak bir sistem olarak tasarlanmıştır.
  • Farklı türde varlıkların takas edilebilmesi imkanını sunar.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN