Private key nedir?

Kripto para ticaretinde, bir kullanıcıya kripto para göndermek ve almak için genel bir adres yaratılır ve özel bir anahtar verilir. Genel adres, kripto paraların yatırıldığı ve alındığı yerdir. Ancak, bir kullanıcı adresinde token’ler bulunsa da benzersiz özel anahtar olmadan onları çekemez. Ortak anahtar, karmaşık bir matematiksel algoritma aracılığıyla özel anahtardan oluşturulur. Ancak, ortak bir anahtardan özel bir anahtar oluşturarak işlemi tersine çevirmek neredeyse imkansızdır.

Özel anahtar, genellikle bir dizi alfanümerik karakter olarak tasvir edilen birkaç farklı form alabilir ve bu da bir bilgisayar korsanlarının işini zorlaştırır.

Genel adresi bir posta kutusu, özel anahtarı da kutunun anahtarı olarak düşünebilirsiniz. Postacı ve herhangi birisi, posta kutusunun açık ağzına mektup atabilir. Ancak, posta kutusunun içindekileri alabilen tek kişi sadece benzersiz-özel anahtarı olan kişidir. Bu nedenle, anahtarı güvende tutmak son derece önemlidir, aksi takdirde çalınabilir ve posta kutusu tehlikeye girebilir.

Dijital cüzdan, kullanıcının özel anahtarını saklayabilir. Bir işlem başlatıldığında, cüzdan yazılımı işlemi özel anahtarla işleyerek dijital bir imza oluşturur. Herhangi bir işlem için geçerli bir imza oluşturmanın tek yolu özel anahtarı kullanmak olduğundan, bu oldukça güvenli bir yöntemdir.

Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, kripto paralarını harcamak, çekmek veya aktarmak için artık cüzdanına erişemez. Bu nedenle, özel anahtarı güvenli bir yere kaydetmek zorunludur. Özel anahtar içeren bir dijital cüzdanın saklanmasının birkaç farklı yolu vardır. Özel anahtarlar, özel anahtar ve QR kodu ile yazdırılmış belgeler olan kâğıt cüzdanlarda saklanabilir; böylece bir işlemin imzalanması gerektiğinde kolayca taranabilir.

Özel anahtarlar, çevrimdışı özel anahtarlar oluşturmak ve güvenliğini sağlamak için akıllı kartlar veya USB aygıtları kullanan bir donanım cüzdanı kullanılarak da saklanabilir.

Özel anahtarları saklamak için çevrimdışı bir yazılım cüzdanı da kullanılabilir. Bu cüzdan, özel anahtarlar için çevrimdışı bir bölüme ve genel anahtarların depolandığı çevrimiçi bir bölüme sahiptir. Çevrimdışı bir yazılım cüzdanıyla, yeni bir işlem dijital olarak imzalanmak üzere çevrimdışı olarak taşınır ve daha sonra kripto para ağında yayımlanmak üzere tekrar çevrimiçi olarak taşınır.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN