Decentralization nedir?

“Decentralization” ya da “yerinden yönetim”, merkezi bir otoritenin gücünü, merkezi olmayan bir hale dönüştürme sürecine verilen isimdir. Halihazırda mevcut olan çoğu finansal ve hükümet sistemi merkezi sistemdir.

Örneğin pek çok ülkede finansal sistemi denetleyen, otorite konumunda merkez bankası vardır. Yıllar içerisinde merkezileştirmenin bazı sakıncalarının ortaya çıkmıştır; kasıtlı olarak ya da farkında olmadan alınan bazı çok önemli kararlar, tüm dünya ekonomik sisteminin felce uğramasına yol açabilmektedir.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından, merkezi hükümetlerin fiat para birimlerine bir alternatif olarak yaratıldı. Herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız olarak para alıp göndermeye ve ticarete izin vermesi, onu klasik para birimlerinden çok daha esnek ve demokratik hale getiriyor.

Bitcoin’i ortaya çıkartan blokzincir teknolojisi, bu ademimerkeziyetçiliğe izin veren şeydir. Zira her kullanıcıya ağın birçok ödeme işlemcisinden biri olma fırsatı sunar. Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana birçok kripto para birimi ortaya çıktı. Bu para birimleri de aynı şekilde merkezi olmayan bir yönetim modelini benimsediler ve blokzincir teknolojisini kullandılar.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN