Exchange nedir?

Exchange, bir kripto para birimi borsasını ya da Dijital Para Birimi Değişimi (DCE – Digital Currency Exchanger) kavramlarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Kripto para birimi borsaları, bir kripto para birimini başka bir kripto para birimi (veya fiyat para birimi) ile değiştirebileceğiniz çevrimiçi platformlardır.

Temel olarak, kripto borsaları normal borsalara benzer şekilde çalışır. Fark, bir borsada, tüccarların değişen oranlarından kâr elde etmek için varlıkları -hisse veya türevleri- alması ve satması, kripto borsalarında ise kullanıcıların kâr elde etmek için kripto para birimlerini kullanmasıdır.

Bir kripto para borsası, genellikle alım satım hizmeti için bir işlem komisyonu alan bir piyasa oyuncusudur. Çevrimiçi (online) bir işletme olarak, elektronik olarak aktarılan para ve dijital para birimlerini değiştirir.

Exchange’ler, dijital para birimleri veya kripto para birimleri karşılığında kredi kartı ödemelerini, banka havalelerini veya diğer ödeme şekillerini kabul edebilir.

Bir exchange, kullanıcının kişisel kripto para cüzdanına kripto para birimi gönderebilir. Bazıları dijital para birimi bakiyelerini, dünya çapındaki ATM’lerden para çekmek için kullanılabilecek anonim ön ödemeli kartlara dönüştürebilirken, diğer dijital para birimleri altın gibi gerçek dünyadaki emtialarla desteklenmektedir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN