Dyor (do own your research) nedir?

Dyor, “Do your own research” ifadesinin kısaltmasıdır ve Türkçede “kendi araştırmalarınızı yapın” anlamına gelen bir terimdir.

Dyor ne demektir?

Türü fark etmeksizin yatırım yapan her insanın piyasaya ve yatırım yapılacak araca yönelik araştırma yapması gerektiğini ifade eder. Kripto para piyasasında yatırım yapan kişiler için de verimli araştırma yapmasını sağlayacak platform ve araçlar bulunmaktadır.

Dyor nasıl yapılır?

Kripto para yatırımı yapmadan önce araştırma yaparken ilk bakılması gereken nokta, fiyat değerleridir. Yatırım yapılacak kripto paranın piyasadaki işlem hacmi ve fiyat grafiği incelenmelidir.

Yatırım yapılması planlanan kripto paranın projesini tanımak adına whitepaper’ın okunması da önemlidir. Ayrıca, projelerin internet siteleri, sosyal medya sayfaları ile listelendiği kripto para işlem platformları da araştırmaya dahil edilmelidir.

Whitepaper kadar kritik olan bir diğer bilgi kaynağı da ilgili kripto paranın tokenomics bölümüdür. Burada söz konusu kripto paranın ait olduğu platform ya da uygulamanın çalışma planını göstermektedir.

DeFi projelerini araştırırken en önemli kıstas ise TVL’dir. TVL; ilgili platformun akıllı sözleşmelerinde borç teminatı ve likidite havuzu fonu olarak kilitlenen toplam miktar demektir.

Yatırımlara yönelik analiz ve görüşlerin paylaşıldığı platformların incelenmesi de DYOR terimi kapsamında yapılması gereken hamlelerden biridir.

 

 

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN