Chainlink (LINK) nedir?

Ödeme servisleri ve blokzincir ağı altyapıları arasında “köprü” kurmayı amaçlayan Chainlink (LINK), blokzincirle geleneksel sistemler arasında bir eşleşme yaratmak istiyor. Chainlink eski finans verilerini ve uygulamalarını blokzincir teknolojisine adapte ediyor.

1.Ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Chainlink, Sergey Nazarov ve Steve Ellis ortaklığında kurulan bir blokzincir projesidir. 2015 yılında çalışmalarına başlanan projenin token’ları 2017’de piyasaya sürüldü.

2.LINK’in altyapısı

LINK, Ethereum altyapısıyla geliştirilmiş olan ERC-20 token’ıdır. Kendi sürümünü destekleyen donanım cüzdanında saklanması mümkündür.

3.Kullanıcılarına ne vadediyor?

LINK, farklı ödeme sistemleri ve bankalar ile blokzincir arasında köprü oluşturma amacıyla hayata geçirildi. Bir kişi ya da kuruluş, blokzincirde yer almayan bir veriyi zincire aktarmak için akıllı kontratlara ihtiyaç duyar. Kontratta bulunan veri, Chainlink ağına iletilir ve ağ üzerinden bu bağlantıyı oluşturacak düğüm seçilir. Bu düğümler arasından en uygun teklifi veren görevi devralır. Böylece zincir dışında bulunan veri blokzincire aktarılır.

4.LINK’in madenciliği yapılıyor mu?

LINK’in madenciliği yapılmamaktadır. Chainlink şirketi token üretimlerini bizzat yapıp piyasaya sürmektedir.

5.En düşük ve en yüksek fiyat ile toplam arz

Chainlink, 10 Mayıs 2021’de 52,88 dolar ile tarihindeki en yüksek değeri; 23 Eylül 2017’de ise 0,1263 dolar ile en düşük değerini gördü. Piyasadaki toplam arzı 1.000.000.000 LINK olan kripto paranın dolaşımdaki arzı ise 467.009.550 LINK’tir.

6.Paribu’da LINK işlemleri nasıl yapılıyor?

Bağlantıya tıklayarak Paribu üzerinden LINK işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN