Stablecoin nedir?

Stablecoin (stabil kripto para), genellikle değeri başka bir fiat para birimine ya da değerli bir varlığa sabitlenmiş bir kripto para türüdür. Bu paralar, ABD doları, diğer kripto para birimleri, değerli metaller veya üçünün bir kombinasyonu gibi fiat para birimlerine sabitlenebilir. En bilinen stablecoin’lerden biri, değeri ABD dolarına eşlenik olması öngörülerek oluşturulan Tether’dir (USDT).

Stablecoin’ler, kripto para birimi fiyatlarında görülen doğal fiyat dalgalanmasını gidermek için tasarlanmıştır ve teminatlandırılırlar; yani dolaşımdaki toplam sabit para sayısının, yedekte tutulan varlıklar tarafından desteklendiği anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, dolaşımda 500.000 USD sabitlenmiş para varsa, bir bankada en az 500.000 dolar olmalıdır.

Bitcoin’in aşırı iniş ve çıkışlarından muzdarip olan savunucuları, stablecoin’lerin kripto paraların istikrarsız bir yatırım aracı olarak görülmesini ortadan kaldırdığına inanıyor. Böylece stablecoin’ler kripto paraları mal ve hizmet satın almak için daha kullanışlı hale getiriyor.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN