Balancer (BAL) nedir?

Balancer (BAL), Ethereum üzerinde inşa edilmiş platform ve likidite havuzu protokolüdür. Token’ının adı BAL’dır.

1. Ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Fernando Martinelli ve Mike McDonald tarafından yaratılan Balancer 2019’da BlockScience yazılım firmasında bir araştırma programı halini alarak hayata geçirildi.

2. BAL’ın altyapısı

Balancer, Ethereum altyapısını kullanan merkeziyetsiz bir DeFİ projesidir. Üç tür havuzu çalıştıran bir yapısı vardır: özel havuzlar, paylaşımlı havuzlar ve akıllı havuzlar. Özel havuzlar, varlık sahibi kişinin yönetiminde olur ve likiditeyi yine kendi sağlar. Paylaşımlı havuzlar, likidite sağlayıcı olmak isteyen birden fazla kişinin yer aldığı havuzlardır. Akıllı havuzlar ise, özel havuzların akıllı sözleşmeyle kontrol edilen varyasyonudur.

3. Kullanıcılarına ne vadediyor?

Balancer, AMM’lerin (otomatik piyasa yapıcı) varlıklarını saklaması ve alım satım yöntemi belirlemesini kolaylaştıran bir algoritmaya sahip. Ayrıca, içerisinde bulunan havuzlarla yatırımcılardan ücret alma karşılığında likidite akışı sağlar. Birden fazla token eklenebilmesi ve ETH’nin zorunlu olmaması da Balancer’ın benzerlerinden ayıran bir özelliği.

4. BAL madenciliği yapılıyor mu?

Balancer, likidite madenciliği (liquidity mining) yapılan bir kripto para türüdür. Sisteme sağlanan likidite karşılığında BAL token’lar ödül olarak verilir.  

5. En düşük fiyat ve en yüksek fiyat ile toplam arz

BAL en düşük fiyatını 7,88 dolar ile 15 Temmuz 2020 tarihinde görürken; en yüksek fiyatını ise 52,19 dolar ile 12 Şubat 2021’de gördü. Dolaşımdaki arzı 6.943.831 BAL olan kripto paranın toplam arzı 35.725.000 BAL’dır.

6. Paribu’da BAL işlemleri nasıl yapılıyor?

Bağlantıya tıklayarak Paribu üzerinden BAL işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN