Avalanche (AVAX) nedir?

Avalanche (AVAX), merkeziyetsiz finansal varlıklar, finans uygulamaları ile kripto para işlem platformları ve hizmetler için güvenli, pratik ve ölçeklenebilen bir yapı sunmak amacıyla oluşturulmuş bir ağdır. Resmi token’ının adı da Avalanche’dir ve sembolü AVAX’tır.

Ne zaman ve kim tarafından kuruldu?

Avalanche ağı, Emin Gün Sirer liderliğindeki Ava Labs tarafından geliştirildi. 2020 yılının Eylül ayında piyasaya sürüldü.

Avalanche’nin altyapısı

  • Avalanche izin gerektiren (özel) ya da izin gerektirmeyen (genel) blokzincirlerin tek bir ağda çalışabilmesine olanak veriyor. Avalanche’te, tercihlere göre, ihtiyaç olan çözümler alt ağlarda geliştirilebiliyor. Klasik bir blokzincir çözümünden farklı olarak Avalanche tek bir zincir üzerinde bloklar halinde ilerlemez. Tüm unsurlar bir alt ağ olarak tasarlanmıştır.
  • Avalanche’in konsensüs yapısı Slash-Snowflake-Snowball-Avalanche olmak üzere dört ayrı aşamadan oluşuyor. Kararlar fikir birliği oluşana kadar round’lar halinde ilerleyerek alınıyor ve bu yapının Avalanche’i %51 saldırılarına karşı koruduğu geliştirme ekiplerince sıklıkla dile getiriliyor.
  • Governance token’ı olarak AVAX, sistemin işleyişinde onay mekanizmasında yer almak isteyen node’ların stake ettikleri değerdir. Avalanche ağlarında ödüllendirme ve ödeme mekanizmaları AVAX üzerinden işliyor.

Ava Labs whitepaper’larını incelemek için tıklayın.

Kullanıcılarına ne vadediyor?

Avalanche ağı; geleneksel finans gibi hızlı ve madencilik gereği olmayan bir yapıyı, Bitcoin gibi dirençli ve Proof of Work (iş ispatı) konsensüs algoritmalarının yetersiz kaldığı yüksek ölçeklenebilirlik özellikleriyle sağlamayı temel amaç edindi.

Avalanche madenciliği yapılıyor mu?

Avalanche’in madenciliği yapılmıyor.

En düşük fiyat ve en yüksek fiyat ile toplam arz

  • Avalanche, Ocak 2021’e kadar olan süreçte, 9 Eylül 2020 tarihinde 2,81 dolar ile en düşük; 22 Eylül 2020 tarihinde de 11,46 dolar ile en yüksek fiyatını gördü.
  • Toplam arzı 360.000.000 AVAX; dolaşımdaki arzı ise 76.937.055 AVAX’tır.

Paribu’da Avalanche işlemleri nasıl yapılıyor?

Bağlantıya tıklayarak Paribu üzerinden AVAX işlemlerinizi anında yapabilirsiniz.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN