Dağıtık defter teknolojisi (DLT) nedir?

Dağıtık defter teknolojisi (DLT); verilerin, bir ağ üzerinde bulunan birden fazla alanda erişilebilir, güncellenebilir, doğrulanabilir olmasına imkan sağlayan, merkeziyetsiz, teknolojik altyapıdır. Bir tür konsensüs mekanizması olarak tanımlanır.

Dağıtık defter teknolojisi (DLT), Bitcoin ile tanınan bir kavram olsa da geçmişi daha önceye dayanır. Merkezi olan yapılarda da dağıtık sistem kullanılır ancak güncelleme söz konusu olduğunda her yapı periyodik olarak güncellenir ve bu da hem gecikme yaratır hem de siber saldırılara karşı savunmasız bir ortam yaratır. Kriptografi bunun önüne geçerek, merkeziyetsiz ağda güvenilir şekilde işlenmesini sağlar ve bu ilk defa Bitcoin’de uygulanmıştır.

Dağıtık defter teknolojisi (DLT) nasıl çalışır?

Merkeziyetsiz yapılarda herhangi bir otorite söz konusu olmadığı için verilerin fikir birliği içerisinde saklanması, erişilmesi, güncellenmesi ve doğrulanması gerekir. DLT ile tüm veriler, kriptografi kullanılarak güvenli şekilde depolanır ve onlara sadece anahtar ile kriptografik imza kullanarak ulaşılabilir.

Avantajları

Dağıtık defter teknolojisi, alanında bir devrim niteliği taşır. Pek çok sisteme uyarlanabilme potansiyeline de sahiptir. Resmi işlemlerin gerçekleştirildiği devlet dairelerinde, tedarik ve perakende zincirlerinde, oy kullanımlarında, eğlence ve sanat gibi sektörlerde de kullanılabilirliği vardır.

Siber saldırılara karşı savunma gücü yüksektir.

Ağa giren verilerin paylaşılması, güncellenmesi gibi işlemleri merkeziyeti olan sisteme göre çok daha hızlı ve ucuz şekilde gerçekleştirir.

 

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN