White paper nedir?

“White Paper”, genellikle bir şirket veya kâr amacı gütmeyen kuruluş tarafından bir çözümün, ürünün veya hizmetin teknik özelliklerini tanıtmak veya vurgulamak için yayımlanan bilgilendirici bir belgedir.

“White paper” genellikle potansiyel müşterileri belirli bir ürün, hizmet, teknoloji veya metodoloji hakkında daha fazla bilgi edinmeye veya satın almaya ikna etmek için kullanılan satış ve pazarlama belgeleri olarak yazılır. Örneğin Satoshi Nakamato, Bitcoin’i bir white paper yayımlayarak duyurmuştu.

“Whıte paper”, bir satın alma işleminden sonra kullanıcıya destek sağlamak için geliştirilen bir kullanım kılavuzu veya başka bir teknik belge olarak değil, satıştan önce pazarlama aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

“White paper” şu anda ticari olarak pazarlama ve satış için bir belge olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, yeni bir ürünün potansiyel kullanımlarını ve şirketlerdeki süreçlerin verimliliğini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini tartışmak için teknoloji alanında da göze çarparlar.

Özellikle kripto para piyasasındaki her bir İlk Coin Arzı (ICO), başarılı bir kampanya yürütebilmek için white paper’a ihtiyaç duyar. Bu bağlamda “white paper”, projenin çözmek istediği bir problemin ana hatlarını, çözümünü, ürünlerinin ayrıntılı tanımını, mimarisini ve kullanıcılarla nasıl etkileşime geçeceğini anlatan önemli bir belgedir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN