Çatallanma (fork) nedir?

Kripto para birimleri finans dünyasını tamamen değiştirmektedir. Başlangıçta, paraya merkezi olmayan bir dijital alternatif olarak tasarlanmış Bitcoin vardı. Zamanla, başka özelliklere sahip kripto para birimleri ortaya çıktı. Bu yeni para birimleri bazıları bir “fork” (çatallanma) sonucu olarak ortaya çıktı.

Çatallanma, kullanıcı tabanı veya geliştiriciler bir kripto para birimi hakkında temel bir şeyin değişmesi gerektiğine karar verdiğinde ortaya çıkar. Bu, Ethereum’da olduğu gibi büyük bir hack nedeniyle veya Bitcoin ve Bitcoin Cash’de yaşandığı gibi topluluk içinde temel bir anlaşmazlık nedeniyle olabilir.

En geniş anlamıyla çatal, blokaj protokolünde yazılımın bir işlemin geçerli olup olmadığına karar vermek için kullandığı bir değişikliktir.

Bu, blokzincirdeki hemen hemen her sapmanın çatal olarak kabul edilebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, iki ana çeşit vardır: Hard fork ve soft fork.

Hard fork nedir?

Hard fork, geriye dönük uyumluluğu bozan herhangi bir değişikliktir. Eski yazılımı çalıştıran düğümler, yeni işlemleri geçersiz olarak görür. Bu, yeni “geçerli” zincirler çıkarmak için güncellenmeleri gerektiği anlamına gelir. Topluluğun yeterince büyük bir yüzdesi eski kuralları kullanmaya devam etmek istediklerine karar verirse, zincir bölünecek ve iki ayrı para birimine neden olacaktır. Bitcoin’den doğan Bitcoin Cash buna örnek gösterilebilir.

Soft fork nedir?

Soft fork, geriye dönük olarak uyumlu herhangi bir değişikliktir. Soft fork oluştuğunda, eski düğümler (kripto para biriminin ağına bağlanan bilgisayarlar) yeni işlemleri geçerli olarak kabul eder. Ancak, çıkarılan tüm bloklar güncellenmiş düğümler tarafından geçersiz sayılacaktır. Bu, başarılı olmak için yumuşak çatalların ağın karma gücünün çoğunu gerektirdiği anlamına gelir. Aksi takdirde, en küçük zincir olma ve ağdan mahrum kalma riski taşırlar ve “hard fork” haline gelirler.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN