Death cross nedir?

Death cross ya da Türkçede bilinen hâliyle ölüm kesişimi; nispeten kısa vadeli hareketli ortalamaların (örneğin; 50 günlük) yine nispeten uzun vadeli olanı (örneğin; 200 günlük) yukarıdan aşağı doğru kırdığı noktada oluşan grafik modele verilen isimdir.

Death cross, yatırımcılar ve piyasa katılımcıları arasında düşüş trendi ve ayı piyasası sinyali olarak değerlendirilir. Ayı piyasası beklentisi, işlem hacimlerinin düşmesine sebep olur.

Death cross’un etkisi nedir?

Death cross gerçekleşmeden evvel belli bir varlığın yükseliş trendi içinde olması ve kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerinde seyretmesi beklenir. Söz konusu trend değiştiğinde de kısa vadeli ortalama, uzun vadeli ortalamanın altına gelir ve bu şekilde düşüş trendi başlar.

Death cross modeli, potansiyel olarak büyük bir düşüş trendi başlangıcı olarak görülür ve gerçekleştiği durumda yatırımcılar, uzun vadeli pozisyonlarını kapatma eğiliminde olur. Teknik analizde sıklıkla kullanılır. Uzun vadeli hareketli ortalama, ölüm kesişimi gerçekleştikten sonra söz konusu varlığın fiyatı için önemli bir direnç seviyesine dönüşür.

Death cross riskli midir?

Tarihini incelediğimizde bir varlığın death cross gördüğü dönemin arkasından çok büyük düşüşler yaşandığını görürüz. Zaman aralığını genişleterek daha güvenli sonuçlar elde edilebilir ancak her gösterge ve modelde olabileceği gibi yanlış sinyal de üretebilir. Yatırımcıların karar alırken bu konuda dikkatli olması gerekir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN