Bitcoin Pizza Günü nedir?

Bitcoin Pizza Günü”, 22 Mayıs 2010’da, bir ABD’linin Bitcoin ile ödeme yaparak iki pizza aldığı gündür. Bu, bilinen ilk kripto para ile ödemedir. Gün, yapılan işlemden değil, ödenen fiyattan ötürü Bitcoin yatırımcıları arasında espri konusu olarak sürekli gündeme gelmektedir. Zira söz konusu adam, iki pizza için bugün değeri 80 milyon dolardan fazla olan 10.000 Bitcoin ödemiştir.

22 Mayıs 2010’da, şu anda Bitcoin Pizza Günü’nün mimarı olarak bilinen Laszlo Hanyecz, teslim edilen iki adet Papa John’s pizzası için 10.000 Bitcoin ödemeyi kabul etti. Hanyecz, Bitcointalk forumunda 2 büyük boy pizza karşılığında 10.000 BTC ödeyebileceğini söyleyerek, pizzasını da nasıl istediğini mesajına eklemişti.

“Daha sonra tırtıklamak için pizzamın sonraya kalmasını seviyorum. Pizzayı kendiniz yapabilir ve evime getirebilir veya bir teslimat yerinden benim için sipariş edebilirsiniz, ancak amaçladığım şey Bitcoin karşılığında yiyecek satın almak. Kendim sipariş etmek ya da hazırlamak zorunda değilim, bir otelde ya da başka bir şeyde ‘kahvaltı tabağı’ sipariş etmek gibi; size yiyecek bir şeyler getiriyorlar ve mutlu oluyorsunuz! ”

10.000 Bitcoin o zamanlar yaklaşık 41 dolardı.

Bitcoin fiyatındaki astronomik artışa rağmen, Hanyecz anlaşması hakkında NY Times’a verdiği demeçte pişman olmadığını söylüyor: “O zaman Bitcoin’in bir değeri yoktu, bu nedenle pizza karşılığında takas etme fikri inanılmaz havalıydı.”

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN