AML nedir?

Kara para aklamanın önlenmesi (Anti Money Laundering ya da AML); suçluların yasa dışı yollardan elde edilen fonları, meşru gelir olarak gizlemesini önlemeye yönelik bir dizi yasa, düzenleme ve prosedürü ifade eder.

Kara para aklama karşıtı yasalar göreceli olarak sınırlı sayıda işlem ve cezai davranışı kapsamak ile birlikte, bunların sonuçları geniş kapsamlıdır.

AML düzenlemeleri, kredi veren veya müşterilerin mevduat hesabı açmasına izin veren bankaların ve diğer finansal kurumların kara para aklamaya yardımcı olmadıklarından emin olmak içindir.

Kara para aklama ile mücadele yasaları ve yönetmelikleri, piyasa manipülasyonu, yasadışı mal ticareti, kamu fonlarının bozulması ve vergi kaçakçılığı gibi suç faaliyetlerini; bu suçları gizlemek için kullanılan yöntemleri ve bunlardan elde edilen parayı hedeflemektedir.

Suçlular genellikle uyuşturucu kaçakçılığı gibi eylemler yoluyla yasa dışı yollardan elde ettikleri parayı “aklamak” için çabalarlar. En yaygın tekniklerden biri, parayı, suç örgütünün veya konfederasyonlarının sahip olduğu meşru, nakit tabanlı bir iş aracılığıyla yürütmektir.

Kara para aklayanlar, şüphe uyandırmaması veya diğer nakit enstrümanları satın almak için kullanılması muhtemel daha küçük artışlarla nakit yatırabilirler. Yahut, büyük komisyonlar karşılığında kuralları görmezden gelmek isteyen sahtekâr broker’ları kullanarak para yatırırlar. Bunlara karşın, AML tutma dönemi mevduatın en az beş işlem günü boyunca bir hesapta kalmasını gerektiren bir kural çerçevesine alınmıştır. Bu elde tutma süresi kara para aklama ile mücadele ve risk yönetimine yardımcı olmayı amaçlar.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN