Yarının dünyası için sorumluluk al, harekete geç

Birleşmiş Milletler’in (BM) 2015 verilerine göre 836 milyon insan, en temel insani gereksinimlerini dahi karşılayamıyor.

Dünyada ilköğretim çağındaki 617 milyon çocuk okuma yazma ve matematikte asgari yeterlilik seviyesine ulaşamıyor.

İnsanların yüzde 40’ından fazlası temiz suya erişim sorunu yaşıyor. Dünya üzerinde 785 milyon insan içme suyu hizmetinden yararlanamıyor.

Yarının dünyası için, tüm bu konulara duyarsız kalınmaması gerektiğine inanıyoruz.

Paribu olarak biz, yarının dünyası için sorumluluk alıyor ve harekete geçiyoruz.

Kullanıcılarımızla birlikte ortaya çıkardığımız katma değeri, insanlığın faydasına olacak sürdürülebilir çalışmalar için değerlendiriyoruz.

Bu konuda, belirlediği sürdürülebilir kalkınma amaçları tüm dünyada kabul gören ve herkesi kapsayan bir organizasyon olan BM’yi referans alıyoruz.

BM’nin Ocak 2016’da yayımladığı, “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” metninden hareketle, 17 amaçtan üçü olan “yoksulluğa son”, “nitelikli eğitim” ve “temiz su ve sanitasyon” konularında hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda adımlar atıyoruz.

Yoksulluğa son

1990 ile 2015 yılları arasında yarı yarıya azalsa da çok sayıda insan hâlâ beslenme, barınma, gıda konularındaki temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Yoksullukla mücadele konusunda, toplumsal yardımlaşmayı artırmak için çalışmalar yürüten AHBAP Platformu’nun düzenlediği yardım kampanyalarını destekliyoruz. AHBAP’ın ihtiyaç sahibi kişiler için organize ettiği sosyal sorumluluk projelerine düzenli bağışta bulunuyoruz.

2018’den bu yana bağışta bulunduğumuz AHBAP’ın 12 kampanyası ile ameliyat, tedavi, barınma, cenaze, protez ve pandemi döneminde temel ihtiyaçlar konusunda ihtiyaç sahibi kişilerle dayanışma içinde olduk. Kripto para ekosistemi için önemli kabul edilen 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü’nde AHBAP ile yapılan iş birliğiyle ihtiyaç sahibi 4 aileye destekte bulunduk. 30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen deprem sonrasında AHBAP aracılığıyla depremzedelere 400 gıda kolisi gönderdik. Yine 2020’de 3 aileye ameliyat ve medikal ihtiyaçlara yönelik sağlık yardımı gerçekleştirdik. 2021’in ilk üç ayında 6 aileye tedavi, tadilat ve temel ihtiyaçları konusunda destek olduk.

Nitelikli eğitim

Her ne kadar okullaşma oranı artsa da yoksulluk ya da başka krizler nedeniyle çocukların nitelikli eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşanıyor.

Çocukların ve gençlerin nitelikli eğitim alabilmesi konusunda, Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın (TOG) çalışmalarına bağışta bulunuyoruz. Gençlik merkezleri kuran, eğitimler düzenleyen, öğrencilere yurt dışında eğitim alma ve sosyal faaliyetlere katılma olanağı sağlayan, bugüne kadar 800 binden fazla çocuğa ve gence hizmet götüren TOG’un projelerini destekliyoruz.

Kadınlar Günü gibi özel günlerdeki bağışlarımızın yanı sıra, düzenlediğimiz basın toplantısı ve sektörel buluşmalarda katılımcılarımız adına TOG’a bağışta bulunuyor, katılımcılara TOG’un bağış sertifikalarını hediye ediyoruz. 2020’de bağış sertifikalarıyla 21 Toplum Gönüllüsü gencin sosyal sorumluluk eğitimi almasını ve projelere katılmasını sağladık. 2021’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Paribu ekibindeki kadınlar adına bağış yaparak 6 gencin daha sosyal sorumluluk eğitimi almasını ve projelere katılımını destekledik. Paribu Hub ve BÜYEM iş birliği ile gerçekleştirilen blokzincir eğitiminde 3 TOG gencine burs olanağı sağladık. Ayrıca Paribu ana sponsorluğundaki Parallel Universe Exibition by Ouchhh’un lansmanı için katılımcılar adına bağışta bulunarak 62 toplum gönüllüsü genci destekledik.

Nitelikli eğitimin bir parçası olarak gördüğümüz, çocukların ve gençlerin kültür sanata kolaylıkla erişimini sağlamak konusunda İKSV Alt Kat’a sponsorluk desteği veriyoruz.

İKSV Alt Kat’ın Covid-19 pandemisi sürecinde düzenlediği uçurtma, çizim ve çizgi film atölyesi, masal anlatımları gibi konulardaki 10 dijital etkinliğe sponsor olduk. İKSV Alt Kat, Paribu’nun desteğiyle düzenlediği 26 dijital etkinlikle 2400 çocuğa ulaştı. İçinde bulunduğumuz tedbir sürecinin ardından online etkinliklerin yanı sıra İKSV Alt Kat’ın fiziksel etkinliklerine de destek vermeyi sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan en zor durumdaki çocukların eğitim, korunma, sağlık, sosyal politika, ergenlik ve gençlik alanlarındaki ihtiyaçlarına odaklanan UNICEF Türkiye ile yaptığımız iş birliği ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bu iş birliği kapsamında Paribu üzerinden UNICEF Türkiye’ye kripto para ile bağış olanağı sağlıyoruz. Toplanan bağışlar UNICEF’in “Kapsayıcı Eğitim” projesi kapsamında dezavantajlı çocukların ihtiyaçları için değerlendiriliyor. Bağışlarla, “Hayat Veren Hediyeler” olarak adlandırılan, çocukların kalem, çanta, yazı tahtası gibi eğitim ihtiyaçları içeren eğitim kitleri ile 800’den fazla çocuk için geçici okul ortamı sağlandı. Kripto para ile UNICEF Türkiye’ye bağış imkânı sunmaya devam ediyoruz.

Temiz su ve sanitasyon

Ülkelerin üçte biri orta veya yüksek düzeyde su stresi yaşıyor, temiz suya erişim konusunda zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Bu konuda uluslararası alanda sorumluluk alıyoruz.

Dünyadaki dezavantajlı bölgeler için sürdürülebilir projeler yürüten ve bugüne dek tüm dünyada yaklaşık 450 bin kişinin yararlandığı projeleri hayata geçiren Sen De Gel Derneği aracılığıyla, Afrika ülkesi Gambia’da 6 su kuyusu açtırarak temiz suya erişim imkânı sağladık. Bu su kuyularından halihazırda 2850 kişi faydalanıyor.

Ulusal ve uluslararası alandaki yardım projelerinde Sen De Gel Derneği’yle iş birliği yapmayı sürdüreceğiz.

Paribu’nun Sen De Gel Derneği aracılığıyla Afrika’da açtırdığı su kuyuları.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Paribu’nun kurum değerlerini aksiyona dönüştürecek projeleri desteklemeye devam edeceğiz.

Manifestomuzda da belirttiğimiz gibi; geleceği beklemiyor, onu inşa edenlerden olmayı seçiyoruz.

Çünkü yarını şekillendirmek için bugünden sorumluluk almamız gerektiğini biliyoruz.

Yarının dünyası bu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN