Paribu, Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması 2023’ün sonuçlarını açıkladı

Paribu ve FutureBright Group’un iş birliğinde hazırlanan “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2023”ün sonuçları, kripto para ve blokzincir sektörüne dair ilgi çekici veriler sundu. 

Daha önceki yıllarda olduğu gibi yine “en kapsamlı” olma niteliği taşıyan araştırma; Türkiye’de kripto para ekosisteminde yaşanan gelişmelere ayna tutmak, elde edilen verileri kamu ve paydaşlarla paylaşmak, kripto paraya dair beklentileri, motivasyonları ve bariyerleri tespit etmek ve çıkan sonuçlar nezdinde yapılabileceklere dair doğru bir yol haritası çıkarmak amacını taşıyor.

Yüz yüze görüşme tekniğiyle yapılan ve tüm Türkiye’yi temsil eden bir örneklem grubu üzerinde gerçekleştirilen araştırmada son 1 yılda sektörde yaşanan gelişmelerin etkisi sonuçlara yansıdı. Araştırma sonuçları; bilinirlik, deneyim, teknoloji ve demografi olmak üzere 4 başlık altında toplandı.

Kripto paranın bilinirlik oranı yüzde 99’a ulaştı

Kripto paranın bilinirlik oranı her yıl artış göstermeye devam ediyor. Bu yıl kripto parayı duyanların oranı yüzde 99 olarak tespit edildi. Bununla birlikte işlem yapanların oranı da geçtiğimiz yıla göre iki katına yükselerek yüzde 25,1 oldu.

İşlem yapma oranları artsa da işlem tercihleri geçtiğimiz senelerle benzer şekilde ilerliyor. İşlem yapanların %60’ı Bitcoin’i tercih ediyor. Kripto paranın kullanım amaçları sorulduğunda ise; kripto parayı duyan her 4 kişiden 3’ü, kısa vadeli alım satım işlemi için kullanıldığını ifade etti. İşlem yapanlarda da her 5 kişiden 4’ü aynı görüşte. 

Kripto para işlem platformları araştırmalar için de tercih ediliyor

Bu yıl elde edilen çarpıcı sonuçlardan biri, kripto parayla işlem yapanların yüzde 52’sinin, bu alandaki araştırmaları için kripto para platformlarını tercih etmesi oldu. Yakın çevre tavsiyesi ve internet araştırmaları ise, tercih edilen diğer araştırma kaynakları arasında yer alıyor. 

İşlem platformları özelindeki önemli verilerden bir diğeri, Yerli işlem platformlarını tercih edenlerin oranındaki artış oldu. Geçtiğimiz yıl yüzde 51 olan bu oran, yüzde 64’e yükseldi. 

Yatırım tercihleri değişti

Yatırım tercihlerinde geçtiğimiz yıla göre değişiklikler tespit edildi. Kripto paralar, yüzde 29 ile en çok tercih edilen ikinci yatırım aracı oldu. Gayrimenkul ise, yüzde 30 ile ilk sırada yer aldı. 

Bununla ilişkili olarak kripto parayı duyanların yüzde 49’u, işlem yapanların ise yüzde 75’ine göre, kripto para güvenilir bir yatırım aracı olarak görülüyor.  Bu listenin başında da yüzde 82 ile yine gayrimenkul yer alıyor. 

Yatırım aracı olarak tercih edilmesinin ve güvenilmesinin yanı sıra, kripto parayla işlem yapanların memnuniyet seviyesi de yükseldi. Katılımcıların yüzde 86’sı işlem deneyiminden memnun olduğunu, yüzde 81’i de işlem yapmayı kolay bulduğunu dile getirdi.

Kadınlar daha çok işlem yapıyor

Araştırmanın demografik verileri incelendiğinde; kripto parayı duyan kadınların, erkeklere göre işlem yapmaya olan ilgisinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Kripto parayı duyan kadınların yüzde 29’u işlem yaparken erkeklerde bu oran yüzde 23.

Sosyoekonomik açıdan bakıldığında da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi en çok işlem yapan grup yüzde 60,4 ile C1 oldu. 

Paribu, Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması 2023’ün sonuçlarını açıkladı - ParibuLog

Dikkat çeken sonuçlar

Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgular şöyle:

  • Kripto paranın bilinirlik oranı %99. 
  • Kripto paraların gelecekte daha çok kullanılacağını düşünenlerin oranı %39. 
  • Kripto parayı duyan kadınların %29’u işlem yapıyor. 
  • İşlem yapan her 10 kişiden 8’i kripto paraların, blokzincir teknolojisini kullandığını biliyor.
  • Yerli işlem platformlarının tercih edilme oranı %64.
  • Her 2 kişiden 1’i yüksek getiri beklentisiyle kripto para işlemi yapıyor.
  • İşlem yapan her 10 kişiden 7’si kripto paraya güveniyor.

Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması raporuna buradan erişebilirsiniz.

Bu içerik en son 22 Eylül 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN