Paribu, 2023 yılının Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluk Programları Sosyal Etki Raporu’nu yayınladı

Paribu, 2023 yılında güncellediği Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluk Programları Strateji Belgesi doğrultusunda hayata geçirdiği çalışmaları aktaran Sosyal Etki Raporu’nu yayınladı. 

Kurulduğu günden bu yana, başlıca odak alanlarından biri olarak benimsediği sosyal sorumluluk konusunda çalışmalar yürüten Paribu, sürdürülebilir ve katma değer yaratan sosyal sorumluluk programları gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl, bu alandaki çalışmalarının odağını 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden etkilenen bölgeye yöneltirken farklı kurumlar ve alanında uzman kişilerin rehberliğinde hareket etti. Bunun yanı sıra, özellikle pandemi döneminde zorlu bir süreçten geçen kültür sanat sektörüne verdiği destekleri artırarak devam ettiriyor. 

Stratejisini, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde ve manifestosuyla uyumlu bir şekilde oluşturan Paribu, yayınladığı raporda bu amaçlar doğrultusunda hayata geçirdiği projelerin detaylarına değiniyor. Sosyal fayda odaklı bir yılı geride bırakırken 6 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na katkı sağladı: “Nitelikli Eğitim”, “ İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”, “Hedefler için Ortaklıklar”, “Yoksulluğa Son”, “Nİtelikli Eğitim”, “Sorumlu Tüketim ve Üretim” ile “İklim Eylemi.” 

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden projeler ise; Yaratıcı Endüstriler Programı, toplumsal Destek Programı, Eğitim Destek Programı ve Kurum İçi Dönüşüm Programı oldu. Paribu, yıl boyunca sosyal sorumluluk kapsamında yürüttüğü programlar, sunduğu sponsorluk ve destekler ile 155.000’i aşkın kişinin yaşam koşullarının iyileşmesine katkıda bulundu. 700.000’i aşkın kişinin de kültür sanata erişimini kolaylaştırdı.

Yıl boyunca;

  • Depremden etkilenen 65.348 kişiye insani yardım sağlandı.
  • Afet Burs Fonu ile 66 gence burs verildi.
  • Afet kapsamında çalışmalarını sürdüren gönüllüler, insani yardımların ulaştırılmasında görev üstlendi ve gönüllülük deneyimlerini ve yetkinliklerini artırdı.
  • 10 sivil toplum kuruluşu ve 5 kadın kooperatifi sağlanan desteklerle çalışmalarını sürdürme imkânı buldu.
  • Hayata geçirilen projeler ile depremden etkilenen 2.260 kişiye ulaşıldı.
  • Projelerden 153 kadın, 471 genç, 1.636 çocuk fayda sağladı.
  • Sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü projeler 23 uzmanın yarı veya tam zamanlı istihdam edilmesine, 150 kişinin gönüllü çalışma yürütmesine imkân verdi.
  • UNICEF Türkiye ile 23 Nisan’a özel olarak gerçekleştirilen kampanyada toplanan bağışlar, afet bölgesinde az hasar görmüş 1 okulun yenilenmesine ve 250 çocuğun eğitimine devam edebilmesine destek oldu. 

Paribu’nun Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluk Programları Sosyal Etki Raporu’nun özet ve kapsamlı versiyonlarını inceleyebilirsiniz.

 

Bu içerik en son 2 Şubat 2024 tarihinde güncellenmiştir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN