Dijital varlık işlem platformlarının kullanıcı sözleşmelerinin içeriği hakkında bilmeniz gerekenler

Paribu kullanıcılarının hak ve menfaatlerini korumak, gelişen teknoloji hukukuna hızlı entegre olmak, kullanıcı sözleşmemizi bu kapsamda güncelleyerek kullanıcılara sunmak şirket politikamızın gereğidir.

Av. Mehmet Türkarslan
Paribu Hukuk Müşaviri                                                                                  

Herhangi bir dijital varlık işlem platformuna üye olurken en basit haliyle bir tüketici sözleşmesi ilişkisi kurulduğu unutulmamalıdır. Sözleşme, karşılıklı ve birbirine uygun iradelerin belirli bir konu üzerine vardığı anlaşmadır. Bu sebeple elektronik ortamda kabul edilen sözleşme hem kullanıcılar için hem de dijital varlık işlem platformları için bağlayıcıdır. Bu bakımdan öncelikli olarak sözleşmenin her zaman, herhangi bir tazmin yükümlülüğüne uğramaksızın ve mal varlıklarınıza zarar gelmeksizin tek taraflı olarak feshedilebileceği bilinmelidir.

Mağduriyet yaşanmaması için sözleşme ilişkisi kurulmadan önce aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

  • Eğer şahsınız adına değil de şirketiniz adına dijital varlık işlem platformunda işlem yapmak istiyorsanız öncelikli olarak kullanıcı sözleşmesinde buna imkân tanınıp tanınmadığı hususuna dikkat etmelisiniz. Paribu’da şirket olarak da kripto para işlemi yapabilirsiniz.
  • Dijital varlıklarınızın bulunduğu kullanıcı hesaplarınızın şahsen kullanılması ve tasarruf işlemlerimin de yine şahsen yapılması esastır. Ancak öngörülemeyen ve hesabı şahsen kullanmanızın imkânsız olduğu durumlarda dijital varlıklarınızın ne olacağı hususu önem arz etmektedir.
  • Herhangi bir can kaybı söz konusu olduğunda dijital varlıklar mirasçılık kuralları çerçevesinde yasal mirasçılara devredilmektedir. Paribu’daki dijital varlıklara ilişkin bugüne dek miras hukukuna göre düzenlenen prosedürler uygulanmıştır, uygulama bundan sonra da devam edecektir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye “Paribu’daki dijital varlıklar miras hukukuna tabidir” başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.
  • Uzun süre boyunca hesaba erişmenizin imkânsız olduğu durumlarda vekalet ilişkisi ile hesaba erişip erişemeyeceğinizin düzenlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanıcı sözleşmemizde açıkça düzenlendiği üzere temsilci, usulüne uygun olarak noter makamı tarafından düzenlenen ve Paribu’da bulunan hesabını kullandırtmaya dair yetkileri açıkça içeren özel yetkili bir vekaletnameyle başka bir kişinin hesabını kullanmasına izin verebilir. Paribu gerekli koşulların sağlanması koşuluyla bu imkânı tanımaktadır.
  • Yurt dışı menşeili olup Türkiye’de faaliyet gösteren dijital varlık işlem platformlarının sözleşmeleri kullanıcılar için ayrı bir önem arz etmelidir. Zira bu şirketlerin kullanıcı sözleşmelerinin orijinal hali şirketin kurulduğu ülkenin dili ve hukuk kurallarıyla hazırlanmıştır. Her ne kadar çeviri yapılarak Türk Hukuk Kurallarına uygun hale getirilmeye çalışılsa da kullanıcı sözleşmesinden beklenilen verim alınamayabilir. Çünkü çeviri hataları ve/veya ihtilaf halinde kullanıcının hiçbir şekilde görmediği ve bilmediği dilde hazırlanan sözleşmenin esas teşkil edeceği belirlenebilir. Bu ise kurulan sözleşme ilişkisinin taraflardan biri tarafından tam olarak bilinememesine sebep olacaktır. Yerli yatırımcılar tarafından kurulan Paribu orijinal dilde hazırlanan kullanıcı sözleşmesiyle kullanıcılara hizmet vermektedir.
  • Bir dijital varlık işlem platformunda işlem yapmak istiyorsanız imzalayacağınız kullanıcı sözleşmesinin kişisel veri güvenliğini ve gizliliğini en üst seviyede önemseyen bir sözleşme olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Paribu olarak kişisel veri gizliliğini ve güvenliğini korumak için en yüksek standarttaki önlemleri alıyoruz. Önceliğimiz yatırımlarınızı güvenli bir ortamda gerçekleştirmenizi sağlamaktır.

Dijital varlık işlemi yapmak istiyorsanız kullanıcı sözleşmesini imzalamadan önce yukarıda değinilen, kullanıcı sözleşmelerinde yer alması gereken hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz. Paribu kurulduğu günden bugüne, kullanıcı sözleşmesini kullanıcıların hakları ve istekleri göz önünde bulundurularak oluşturmuştur. Kullanıcı sözleşmemizi teknoloji hukukundaki gelişmelerle birlikte güncelliyor ve geliştiriyoruz; bundan sonra da geliştirmeye devam edeceğiz.

Bu içerik en son 3 Kasım 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Av. Mehmet Türkaslan

Mehmet Türkarslan, 2009’da Ankara Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2010-2013 yılları arasında çeşitli hukuk bürolarında çalıştıktan sonra 2013 Ağustos’unda Türkarslan Hukuk Bürosu’nu kurdu. Ticaret hukuku, şirketler hukuku, teknoloji hukuku, icra hukuku ve ceza hukuku alanlarında çalışan Türkarslan, aynı zamanda Paribu’nun hukuk müşaviridir.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN