Mert Demir: “Hatalarımı görüp kendime zaman verdim”

Paribu’nun sponsorluğunda hazırlanan Yekta Kopan ile Yarının Dünyası’nın bu haftaki konuğu müzisyen Mert Demir oldu.

Mert Demir, müziğe başlama hikâyesinden kariyerindeki ve hayatındaki kırılma noktalarına, planladığı çalışmalarına kadar pek çok şeyi Yekta Kopan’a anlattı.

“Kendime zaman verdim”

Müziğe başlarken donanımının daha zayıf olduğunu ve lisede katıldığı müzik yarışmasından sonra bunu fark edip kendini geliştirmeye yöneldiğini anlatan Mert Demir, bu farkındalığın etkilerinden bahsetti. “Hatalarımı görüp, bundan sonra yapacağım hataları da görüp kendime zaman verdim” diyen Demir, bu durumun hayatındaki en önemli kırılma noktası olduğunun da altını çizdi.

“Önceden rapçiydim”

İlk bestesini, ilkokul üçüncü sınıfta yaptığını söyleyen Demir, bu şarkının rap türünde olduğunu belirtti. Gitarla yolları kesiştikten sonra yaptığı müzik türünün değiştiğini dile getirirken “Kara Kış” bestesi için  “Bu tamamdır, dediğim ilk şarkı” yorumunda bulundu.

Müzikal kariyerini şekillendirme sürecinde başkalarına yaptığı şarkıların katkısının da yüksek olduğu dile getirirken Mabel Matiz’le seslendirdikleri “Antidepresan” şarkısının hikâyesine de değindi. Şarkıyı yazıp Mabel Matiz’le paylaştıktan bir sene sonra Matiz’in farklı personadan yaptığı ufak eklemelerle son hâline getirip bir haftada kaydettiklerini söyledi. Şarkının yakaladığı başarının beklentilerinin üstünde olduğu yönünde bir itirafta bulundu.

Mabel Matiz dışında pek çok müzisyenle birlikte çalışan Demir, kendiyle aynı müzikal bakış açısına sahip insanlarla çalışmayı sevdiğini söyledi ve ekledi: “O zaman çalışıyormuşum gibi gelmiyor, eğlence gibi hissettiriyor.”

“Akustik albüm yapma niyetindeyim”

Bestelerini yaparken önce telefona kaydedip ardından bilgisayar başına geçerek son hâline getirdiğini anlatan Demir, “O büyük dijital dünya çok şey katıyor müziğime” diyerek teknolojiyle üretkenliğin ortaklığına değindi. Bununla birlikte ileride bir akustik albüm yapma niyetinde olduğunu söyleyen Demir, tüm albümü sadece gitarla hazırlayacağını ifade etti.

Mert Demir’in yarının dünyasına yaklaşımını, kariyer yolculuğu ve hayatı üzerine Yekta Kopan ile gerçekleştirdiği sohbetin tamamı Paribu YouTube kanalında.Bu içerik en son 7 Ağustos 2023 tarihinde güncellenmiştir.

Paribu

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto para işlem platformu.

 

MOBİL UYGULAMAMIZI İNDİRİN